Monday, 7th of June | ||
Schedule | ||
08h30 - 10h10 | welcome of the participants | |
10h15 - 10h40 | opening session | |
Speaker | Title | |
10h50 - 11h50 | Alan Weinstein | Prequantization of Poisson manifolds associated with contact manifolds |
lunch | ||
13h50 - 14h50 | Izu Vaisman | Poisson structures on foliated manifolds |
15h10 - 16h10 | Philip Foth | Toric degenerations of polygon spaces and applications |
coffee break | ||
16h40 - 17h40 | Martin Bordemann |
(Bi)modules, morphisms and reduction of
star-products: the symplectic case, foliations and obstructions
|
Reception offered by the University
Tuesday, 8th of June | ||
Schedule | Speaker | Title |
09h30 - 10h30 | Kirill C. H. Mackenzie | Duality for double and higher structures |
coffee break | ||
10h50 - 11h50 | Serge Parmentier | On dynamical Poisson groupoids |
lunch | ||
13h50 - 14h50 | Janusz Grabowski |
Frame-independent mechanics: Lie and Poisson
brackets on sections of affine
bundles
|
15h10 - 16h10 | Nguyen Tien Zung | Linearization of Lie groupoids and symplectic groupoids |
coffee break | ||
16h40 - 17h40 | Ping Xu | On the universal lifting theorem |
Poster session
Wednesday, 9th of June | ||
Schedule | Speaker | Title |
09h30 - 10h30 | Marco Gualtieri | Generalized Geometry |
coffee break | ||
10h50 - 11h50 | Aissa Wade | On the local structure of Dirac manifolds |
lunch | ||
13h50 - 14h50 | Yoshiaki Maeda | Complex Maslov blurred bundles |
15h10 - 16h10 | Pavol Severa | Non-commutative differential forms and quantization of the odd symplectic category |
coffee break | ||
16h40 - 17h40 | Henrique Bursztyn | Dirac structures, moment maps and quasi-Poisson manifolds |
Concert by the "Quatuor de Saxophones de Luxembourg"
Thursday, 10th of June | ||
Schedule | Speaker | Title |
09h00 - 10h00 | Olga Radko | The Picard groups and topologically stable Poisson structures |
10h15 - 11h15 | Philippe Monnier | Poisson cohomology |
coffee break | ||
11h45 - 12h45 | Rui L. Fernandes | First steps in Poisson Topology |
Guided tour and conference dinner
Friday, 11th of June | ||
Schedule | Speaker | Title |
09h00 - 10h00 | Theodore Voronov | Higher derived brackets |
10h15 - 11h15 | Anton Alekseev | Deformation quantization of coadjoint orbits |
coffee break | ||
11h45 - 12h45 |
Tudor S. Ratiu |
Orbits in Banach Lie-Poisson spaces |
Contact: poncinP2004@cu.lu
Last update: June 14, 2004 |